BLIŻEJ SCENY

  • Opis Projektu
  • Szkolenia
  • Publikacja
  •  
    Programy Zrealizowane
    Otworzymy Ci Świat
    Cve
    Bliżej Sceny
    Aktywna integracja...
    Konkurs na sztukę
    Szlachetne Zdrowie
    Amatorzy i Profesjonaliści
    Uczestnictwo, Kreacja...
    Teatr Niepełnosprawnych
    W Poszukiwaniu Rozwiązań
    Inwentaryzacja...
    EFS - Od Warsztatów...
    Aktywizacja Społeczna...
    Scenariusz Teatralny...
    Warsztaty Teatralne...
    EFS - Punkt Poradnictwa...
    Warsztaty Teatralne...
    Śladami Persefony
    Sztuka Prewencji...
    Tradycje Regionalne
    Śladami Orfeusza
    Wspólna Przestrzeń
    Byłem Tu !!! Ymil
    Jesteś Potrzebny
    Zabawki Bez Granic
    Teatralna Mapa Europy
    Animowana Debata
    Teatr i Edukacja...
    Odkrywanie Teatru
    Warsztaty Teatralne...
    Sztuka dla harmonii...

     

     

     



    BLIŻEJ SCENY - O PROJEKCIE

    Nazwa projektu:

    BLIŻEJ SCENY

    Fundusze na realizację projektu:


    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    Pozostałe źródła finansowania:


    Unia Europejska, Program Grundtvig oraz Program ŚRODKI PRZEJŚCIOWE 2005 "PODNOSZENIE ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ I WZMOCNIENIE RZECZNICTWA ORAZ DZIAŁAŃ MONITORUJĄCYCH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH"


    Województwo Śląskie


    Gmina Bielsko-Biała

    Czas trwania projektu:

    1 lutego - 31 grudnia 2008

    Opis projektu:

    W ramach zadania realizowane są trzy bloki działań

    I. Warsztaty twórcze
    Ta część projektu obejmuje kilkumiesięczną pracę warsztatową z poszczególnymi grupami oraz różne formy prezentacji osiągniętych efektów. W programie warsztatowym uczestniczy 6 zespołów reprezentujących różne grupy wiekowe oraz różne dysfunkcje. Każda z grup pracuje we własnym rytmie, zgodnie z potrzebami i możliwościami uczestników oraz specyfiką i założeniami programu.
    1. Grupa osób niepełnosprawnych działająca przy Teatrze Grodzkim (młodzież i dorośli, niepełnosprawni fizycznie i umysłowo). Opiekun grupy: Barbara Rau
    2. Grupa osób niepełnosprawnych działająca w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi (dorośli, chorzy psychicznie). Opiekun grupy: Władysław Aniszewski
    3. Grupa osób niepełnosprawnych działająca w Świetlicy Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych (dorośli, osoby niesłyszące). Opiekun grupy: Sabina Głuch
    4. Integracyjna grupa młodzieżowa działająca przy Teatrze Grodzkim (młodzież, w tym osoby z doświadczeniem uzależnienia od narkotyków i alkoholu). Opiekun grupy: Maria Schejbal
    5. Grupa dziecięco-młodzieżowa działająca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 (osoby upośledzone umysłowo i z zaburzeniami zachowania). Opiekun grupy: Rafał Sawicki
    6. Integracyjna grupa dorosłych działająca przy Teatrze Grodzkim (osoby niepełnosprawne fizycznie, chorzy psychicznie, emeryci i renciści, osoby niedowidzące). Opiekunowie grupy: Jan Chmiel i Piotr Kostuchowski

    Główny profil działań warsztatowych to szeroko rozumiana sztuka teatru, z uwzględnieniem dyscyplin pokrewnych: plastyki, tańca, muzyki, dramaturgii. Program warsztatów skupia się na rozwijaniu indywidualnych talentów i zdolności uczestników - przede wszystkim osób niepełnosprawnych i pochodzących ze środowisk defaworyzowanych - oraz zdobywaniu przez nich różnorodnych praktycznych umiejętności. W ramach realizacji programu warsztatowego znajdzie się szereg zadań artystycznych i edukacyjnych: praca nad scenariuszem widowiska, zaprojektowanie i wykonanie elementów dekoracji, rekwizytów i kostiumów, praca z przedmiotem i działania animacyjne, próby. Szczególny nacisk położony zostanie na formy teatru wizualnego, sztukę lalkową, teatr inscenizacji. Proces pracy będzie zmierzał do stworzenia różnych form widowiskowych - pełnospektaklowych przedstawień, etiud scenicznych i happeningów.

    II. Szkolenia

    Działanie obejmuje opracowanie programu szkoleń, przeprowadzenie akcji promocyjnej, nabór uczestników oraz zorganizowanie 5 sześciogodzinnych sesji szkoleniowych dla pedagogów szkolnych, terapeutów i nauczycieli, a także pracowników organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury i edukacji. Każda sesja będzie prowadzona przez dwóch instruktorów, przewiduje się, że w poszczególnych spotkaniach weźmie udział od 12 do 20 osób (łącznie ok. 80 osób). Najważniejszą część programu szkoleń będą stanowiły praktyczne zajęcia skupione na prezentacji artystycznych technik i metod stosowanych w programach edukacyjnych (ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki poprzez sztukę). Ich uzupełnieniem będzie dyskusja oraz dystrybucja materiałów instruktażowych wydanych przez Teatr Grodzki (Pakiety Edukacyjne "Graj w kolory" oraz "Stop uzależnieniom!" i publikacje książkowe: "Zwykli niezwykli" oraz "Scenariusz, czyli jak opowiadać historie w teatrze"). Szczególny nacisk w tworzeniu programu szkoleniowego zostanie położony na kształtowanie mechanizmów mobilizujących do samodzielnej twórczości i aktywności.
    Program szkoleń zakłada interaktywną formę pracy, dzięki której możliwe będzie uzyskanie wymiernych efektów i uwzględnienie konkretnych potrzeb beneficjentów. Czynny udział wszystkich uczestników w zajęciach - w odróżnieniu od formy wykładu - daje możliwość bezpośredniego przetestowania i weryfikacji proponowanej metodologii. Istotny, uzupełniający element zajęć warsztatowych będzie stanowiło omówienie zaprezentowanych metod oraz dyskusja z uczestnikami na temat problemów i trudności pojawiających się w pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą.

    III. Publikacja

    Planowane wydawnictwo ma charakter instruktażowy, główny nacisk położony jest na prezentację metod pracy warsztatowej z różnymi grupami oraz mechanizmy aktywizujące uczestników i mobilizujące ich do samodzielnej twórczości. Realizacja tego zadania jest kontynuacją wcześniejszych inicjatyw wydawniczych, uwzględniającą potrzeby i zainteresowania zgłaszane zarówno przez środowiska szkolne, jak i organizacje pozarządowe i inne ośrodki, placówki oraz instytucje zaangażowane w działania edukacyjno-artystyczne i wspierające środowiska defaworyzowane. Wydane dotychczas publikacje spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem odbiorców - w załączeniu przedstawiamy wybrane opinie na temat kilku wydawnictw.

    Książka ma się składać z dwóch części. Zasadniczy trzon publikacji będzie stanowić opis gier, ćwiczeń i zabaw teatralnych przydatnych w zdobywaniu podstaw warsztatu aktorskiego. Najważniejsze założenie publikacji - to jej praktyczny, metodyczny charakter. Chodzi o możliwość powielania, twórczego rozwijania i wdrażania prezentowanych technik w różnych warunkach i okolicznościach.
    Dodatkowo, w drugiej części, zamieszczony zostanie szkic poświęcony analizie procesu grupowego, predyspozycjom i profesjonalnemu warsztatowi instruktora teatralnego, efektywności różnorodnych technik.
    Książka będzie miała przejrzysty, czytelny układ treści oraz atrakcyjną formę wizualną (profesjonalne opracowanie graficzne). Planowane parametry techniczne: format - 24x24 cm, 80 stron, wnętrze czarno-białe, okładka kolorowa, ilustracje fotograficzne. Nakład: 1500 egzemplarzy.

     

    JEDEN PROCENT

    KRS 0000051764



    Prosimy przekaż 1% Podatku
    na budowę dobrego domu >>>

    Na co przeznaczyliśmy Twój 1%

    OBSERWUJ NAS NA...
    facebook blip nasz klasa
    youtube golden line twitter

    sie pomaga

    ZOBACZ KONIECZNIE
    BAZA SCENARIUSZY


    www. teatramatorski.pl >>>


    ZAPRASZAMY
    DO OSRODKA REHABILITACYJNEGO


    Zapraszamy do Ośrodeka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach

    NASZE POZOSTAŁE
    SERWISY


    www.potens.com.pl >>>
    www.cve.com.pl >>>
    www.otworzymy-swiat.pl >>>
    www.slaskiengo.pl >>>
    www.teatramatorski.pl >>>
    www.jestespotrzebny.pl >>>
    www.poligrafia.bielsko.pl >>>
    www.laliki.com.pl >>>

               

    | Strona Główna | Adresy Kontakty | | Opis Działalności | Kronika | Ludzie Stowarzyszenia | Partnerzy Sponsorzy |

    Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki"
    Siedziba i biura: ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała
    tel. (48 33) 496 52 19, 497 56 55, fax: (48 33) 496 52 19, E-mail:

    copyright © Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI"