ŚLADAMI PERSEFONY

 • Opis Projektu
 • Program Wymiany
 • Galeria Foto
 •  
  Programy Zrealizowane
  Otworzymy Ci Świat
  Cve
  Bliżej Sceny
  Aktywna integracja...
  Konkurs na sztukę
  Szlachetne Zdrowie
  Amatorzy i Profesjonaliści
  Uczestnictwo, Kreacja...
  Teatr Niepełnosprawnych
  W Poszukiwaniu Rozwiązań
  Inwentaryzacja...
  EFS - Od Warsztatów...
  Aktywizacja Społeczna...
  Scenariusz Teatralny...
  Warsztaty Teatralne...
  EFS - Punkt Poradnictwa...
  Warsztaty Teatralne...
  Śladami Persefony
  Sztuka Prewencji...
  Tradycje Regionalne
  Śladami Orfeusza
  Wspólna Przestrzeń
  Byłem Tu !!! Ymil
  Jesteś Potrzebny
  Zabawki Bez Granic
  Teatralna Mapa Europy
  Animowana Debata
  Teatr i Edukacja...
  Odkrywanie Teatru
  Warsztaty Teatralne...
  Sztuka dla harmonii...

   

   
  ŚLADAMI PERSEFONY - OPIS PROJEKTU

  Nazwa projektu:

  "Śladami Persefony"

  Fundusze na realizację projektu:

  Unia Europejska, Program MŁODZIEŻ

  Koordynator projektu:

  Stowarzyszenie OSMOSIS, Ateny, Grecja

  Partnerzy:

  Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki

  Youth Human Rights Club at Balkan Center for Regional Development, Plovdiv, Bułgaria


  Arbeit, Bildung und Forschung e.V., Berlin, Niemcy

  Czas trwania wymiany:

  27.08.2006 - 5.09.2006

  Opis projektu:

  Projekt był kontynuacją przedsięwzięcia zrealizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem OSMOSIS w 2005 roku (teatralne spotkanie w Grecji dwóch grup młodzieżowych - polskiej i greckiej).
  Z inicjatywy greckich partnerów - w sierpniu/wrześniu 2006 - została zorganizowana wymiana młodzieży z czterech krajów: Grecji, Polski, Niemiec i Bułgarii. Dwadzieścia czworo młodych ludzi wspólnie pracowało nad przygotowaniem i wystawieniem widowiska plenerowego. Miejscem zgrupowania i wspólnych poszukiwań artystycznych był nadmorski kemping w miejscowości Drepano w okolicach Nafplio na Peloponezie. Program wymiany obejmował intensywne działania warsztatowe, wyprawy krajoznawcze i różnorodne propozycje działań międzykulturowych oraz czas wolny.
  Głównym tematem pracy nad widowiskiem była mitologiczna historia Demeter i Persefony. W ramach warsztatów artystycznych młodzi ludzie poznawali szereg technik teatralnych, samodzielnie wykonywali elementy scenografii z papieru i drutu, wspólnie pracowali nad ostatecznym kształtem przedstawienia. Efektem ich wysiłków była premiera spektaklu plenerowego pod tytułem "Śladami Persefony". Miała ona miejsce 3 września o godzinie 21.30 w ruinach starożytnego miasta Assine nad brzegiem morza. Widowisko miało charakter prezentacji wędrownej; publiczność (około 100 osób) oglądała zainscenizowane fragmenty mitu umiejscowione w różnych punktach zabytkowego kompleksu. Przewodnikami widzów były dwie postacie mitologicznych bogów - Heliosa i Hekate, którzy pełnili rolę narratorów. Scenom dramatycznym i działaniom taneczno-ruchowym młodych aktorów towarzyszyła muzyka na żywo, również w wykonaniu uczestników.

  W ramach wymiany zorganizowane zostały dwie wycieczki - uczestnicy odwiedzili słynny teatr w Epidauros zbudowany w IV w.p.n.e., jeden z najważniejszych zabytków antycznej Grecji, zwiedzili także pozostałości archeologiczne warownego grodu Agamemnona w Mykenach. Osobnym punktem programu wymiany były działania integracyjne - zabawy i rozmowy związane z różnicami kulturowymi i odrębnością narodowych tradycji, wzorców zachowań - służące integracji i przełamywaniu utrwalonych stereotypów myślenia.
  Młodzi ludzie z czterech krajów zdobyli dzięki uczestnictwu w wymianie szereg praktycznych umiejętności, a przede wszystkim nawiązali bezpośredni kontakt z rówieśnikami z innych kręgów kulturowych, przeżyli niezwykle cenne doświadczenie wspólnej pracy, odkrywania nowych perspektyw i horyzontów.

  O grupie

  Grupa teatralna istnieje w Katolickim Ośrodku Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży od 1996 roku pod nazwą Fundacja Nadzieja -Teatr (od 2000 r. działa w ramach programu edukacyjnego Teatru Grodzkiego). Co roku skład grupy zmienia się. Zespół ma w swoim dorobku kilkanaście widowisk inspirowanych bardzo różnymi źródłami literackimi. Do najważniejszych dokonań artystycznych grupy należą Wodne dzieci według Charlesa Kingsleya (spektakl z udziałem pacynek i różnych form plastycznych), dwie realizacje bajek Oscara Wilde`a - Szczęśliwego Księcia oraz Urodzin Infantki, a także Dzidziuś pana Laurenta wg Rolanda Topora (przewrotne studium ludzkiego okrucieństwa, w którym zagrał wielki pluszowy miś) i Święci - widowisko lalkowe o świętych patronach Europy. Przedstawieniem, które najmocniej zapisało się w biografii artystycznej grupy i było dwukrotnie wznawiane w nowych obsadach pozostaje Sztuka latania. Spektakl zrealizowany na podstawie Mewy Richarda Bacha - to rzecz o samotności i odrzuceniu, o trudnej drodze podążania za ideałami. W widowisku zaistniała figura wielkiego ptaka zbudowanego z odpadów: plastykowych butelek, folii, skrawków materiału. Spektakle Fundacji Nadzieja - Teatru były wielokrotnie prezentowane publiczności w Bielsku-Białej, a także między innymi w Kielcach (Ogólnopolska Konferencja pod hasłem Zdrowie młodzieży), w Warszawie (Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych), w Łodzi (Biennale Terapia i Teatr) i w Dolnym Kubinie na Słowacji. Grupa wzięła również udział w edukacyjnym programie "na żywo" Telewizji Kraków.
  Założycielką i opiekunką grupy jest Maria Schejbal.

   

  JEDEN PROCENT

  KRS 0000051764  Prosimy przekaż 1% Podatku
  na budowę dobrego domu >>>

  Na co przeznaczyliśmy Twój 1%

  OBSERWUJ NAS NA...
  facebook blip nasz klasa
  youtube golden line twitter

  sie pomaga

  ZOBACZ KONIECZNIE
  BAZA SCENARIUSZY


  www. teatramatorski.pl >>>


  ZAPRASZAMY
  DO OSRODKA REHABILITACYJNEGO


  Zapraszamy do Ośrodeka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach

  NASZE POZOSTAŁE
  SERWISY


  www.potens.com.pl >>>
  www.cve.com.pl >>>
  www.otworzymy-swiat.pl >>>
  www.slaskiengo.pl >>>
  www.teatramatorski.pl >>>
  www.jestespotrzebny.pl >>>
  www.poligrafia.bielsko.pl >>>
  www.laliki.com.pl >>>

             

  | Strona Główna | Adresy Kontakty | | Opis Działalności | Kronika | Ludzie Stowarzyszenia | Partnerzy Sponsorzy |

  Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki"
  Siedziba i biura: ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała
  tel. (48 33) 496 52 19, 497 56 55, fax: (48 33) 496 52 19, E-mail:

  copyright © Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI"