ZABAWKI BEZ GRANIC

 • Opis Projektu
 • Partnerzy
 • Warsztaty
 •  
  Programy Zrealizowane
  Otworzymy Ci Świat
  Cve
  Bliżej Sceny
  Aktywna integracja...
  Konkurs na sztukę
  Szlachetne Zdrowie
  Amatorzy i Profesjonaliści
  Uczestnictwo, Kreacja...
  Teatr Niepełnosprawnych
  W Poszukiwaniu Rozwiązań
  Inwentaryzacja...
  EFS - Od Warsztatów...
  Aktywizacja Społeczna...
  Scenariusz Teatralny...
  Warsztaty Teatralne...
  EFS - Punkt Poradnictwa...
  Warsztaty Teatralne...
  Śladami Persefony
  Sztuka Prewencji...
  Tradycje Regionalne
  Śladami Orfeusza
  Wspólna Przestrzeń
  Byłem Tu !!! Ymil
  Jesteś Potrzebny
  Zabawki Bez Granic
  Teatralna Mapa Europy
  Animowana Debata
  Teatr i Edukacja...
  Odkrywanie Teatru
  Warsztaty Teatralne...
  Sztuka dla harmonii...

   

   

     ZABAWKA BEZ GRANIC - WARSZTATY

  Grupa warsztatowa realizująca program działa w ramach Ewangelickiej Świetlicy Integracyjnej przy Parafii Zbawiciela w Bielsku.

  W zajęciach bierze udział od 12 do 16 osób w wieku od 12 do 15 lat. Bogaty zbiór zabawek i innych wyrobów sztuki ludowej udostępniła grupie warsztatowej organizacja partnerska - Regionalny Ośrodek Kultury. Stanowią one bardzo cenną pomoc i źródło inspiracji w poszukiwaniach artystycznych młodych warsztatowiczów. W pierwszym etapie pracy uczestnicy zapoznali się ze zjawiskiem ludowego rzemiosła artystycznego i wykonali własne, autorskie projekty zabawek. Powstało wiele interesujących koncepcji rysunkowych, określono wymiary i sposób animacji poszczególnych przedmiotów, dokonano również wyboru materiałów. Kolejnym krokiem było sporządzenie tekturowych szablonów - posłużą one do wykonania elementów z drewna i tkaniny. Równocześnie omawiana jest rola kolorystyki i zdobnictwa, które będą przedmiotem pracy w następnych etapach. Oprócz realizowania indywidualnych projektów twórczych, uczestnicy warsztatów pracują wspólnie nad wykonaniem kilkumetrowej figury "klepoka" - tradycyjnej zabawki z regionu Podbeskidzia z charakterystycznymi ruchomymi skrzydłami. Klepok weźmie udział w letnich paradach ulicznych organizowanych z okazji różnych lokalnych imprez, świąt i uroczystości, między innymi: Dni Bielska-Białej, Beskidzkiego Święta Małych i Dużych - finałowych prezentacji projektu Teatru Grodzkiego "Teatralna Mapa Europy", Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Święta Rodzinnego Parafii Ewangelickich, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej i Wielkiej Parady Smoków w Krakowie.

   

  Instruktorzy prowadzący zajęcia

  Joanna Czudak -
  absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej, animator środowiskowy w świetlicy, wolontariuszka w projektach kulturalnych i edukacyjnych.
  Piotr Pieniążek - absolwent krakowskiej ASP (Wydział Grafiki w Katowicach), projektant i konsultant reklamowy, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.
  Czesław Olma - jeden z najwybitniejszych twórców ludowych regionu Podbeskidzia, rzeźbiarz, świątkarz.

  Konsultant programowy
  Zbigniew Micherdziński

   


  21-22 MAJA

  Międzynarodowy Warsztat w ramach projektu "Zabawki bez Granic"

  W dniach 21 - 22 maja odbył się międzynarodowy warsztat dla instruktorów z Portugalii (Fatima Matos, Osvaldo Couto), Włoch (Marco dell`Aqua, Astrid Meloni) i Polski (Joanna Czudak, Piotr Pieniążek i Czesław Olma). W ramach projektu odbyła się już podobna sesja we Włoszech.

  W czasie naszej majowej sesji warsztatu staraliśmy się zainteresować zagranicznych partnerów podbeskidzką sztuką ludową. Wspólnie ze Zbigniewem Micherdzińskim, konsultantem programowym, odwiedziliśmy min:

  Stryszawę
  - Warsztat Twórczy dla dzieci, gdzie goście uczyli się strugać ludowe ptaszki z drewna pod okiem Tadeusza Leśniaka
  - dom zabawkarza Józefa Lasika, który zaprezentował nowe rodzaje zabawek
  Łękawice - galerię szopek obrzędowych, gdzie pan Józef Hulka pokazał nam kilka scenek przy pomocy tradycyjnych kukiełek.
  Żywiec - piernikarnię Krzysztofa Bielewicza, którego rodzina od trzech pokoleń wykonuje tradycyjne odpustowe pierniki.

  Partnerzy odwiedzili również nasz warsztat twórczy przy Kościele Ewangelickim na placu Lutra. Pokazaliśmy nasze prace i wspólnie z partnerami wykonaliśmy latawce oraz lalki Pulcinella.

  Na zakończenie sesji warsztatowej odbył się występ dziecięcego zespołu pieśni i tańca "Żywczanie", który w czasie koncertu zaprezentował nam regionalne zabawy i zabawki Podbeskidzia.

  Międzynarodowa sesja warsztatowa w Portugalii

  W miesiącu lipcu Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki uczestniczyło w trzeciej i ostatniej międzynarodowej sesji warsztatowej zorganizowanej dla instruktorów projektu "Zabawki bez Granic". Tym razem organizował ją koordynator portugalski z Fundacji Młodzieży (Fundacao da Juventude) w Porto. Partnerzy projektu z Włoch i Polski poznali siedzibę Fundacji a także zapoznali się ze sposobem koordynowania działań i zbierania funduszy przez fundację.

  Głównym celem wizyty w Porto była hospitacja zajęć instruktorów portugalskich oraz przeprowadzenie wspólnych warsztatów przez międzynarodowe zespoły. Pod okiem polskich przedstawicieli (Piotra Pieniążka - instruktora Teatru Grodzkiego oraz Zbigniewa Micherdzińskiego - konsultanta programowego z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej) zostały przeprowadzone zajęcia w dwóch grupach wiekowych: 7-10 lat i 10-15 lat. Uczestnicy zajęć, mieszkańcy portugalskiego hostelu, samodzielnie konstruowali i dekorowali zabawki z regionu Podbeskidzia. Zapoznali się tym samym z tradycyjnymi zabawkami naszego regionu, poznali elementy podbeskidzkiej sztuki ludowej. Zajęcia obejmowały min.:
  - wykonywanie zabawek z gliny (dzwonki, aniołki)
  - malowanie ptaszków stryszawskich
  - wykonywanie drewnianych gwizdków
  Dodatkowych informacji o swojej pracy przy projekcie i jego specyfice instruktorzy mieli okazję przekazać podczas wywiadu udzielonego prywatnej telewizji. Uczestnictwo mediów w czasie warsztatu świadczy o dużym zainteresowaniu projektem przez lokalną społeczność.

   

   

  JEDEN PROCENT

  KRS 0000051764  Prosimy przekaż 1% Podatku
  na budowę dobrego domu >>>

  Na co przeznaczyliśmy Twój 1%

  OBSERWUJ NAS NA...
  facebook blip nasz klasa
  youtube golden line twitter

  sie pomaga

  ZOBACZ KONIECZNIE
  BAZA SCENARIUSZY


  www. teatramatorski.pl >>>


  ZAPRASZAMY
  DO OSRODKA REHABILITACYJNEGO


  Zapraszamy do Ośrodeka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Lalikach

  NASZE POZOSTAŁE
  SERWISY


  www.potens.com.pl >>>
  www.cve.com.pl >>>
  www.otworzymy-swiat.pl >>>
  www.slaskiengo.pl >>>
  www.teatramatorski.pl >>>
  www.jestespotrzebny.pl >>>
  www.poligrafia.bielsko.pl >>>
  www.laliki.com.pl >>>

             

  | Strona Główna | Adresy Kontakty | | Opis Działalności | Kronika | Ludzie Stowarzyszenia | Partnerzy Sponsorzy |

  Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki"
  Siedziba i biura: ul. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała
  tel. (48 33) 496 52 19, 497 56 55, fax: (48 33) 496 52 19, E-mail:

  copyright © Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI"