Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

PREMIERA „TROJANEK”

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki zaprasza na filmową premierę „TROJANEK” – widowiska zrealizowanego na podstawie tragedii Eurypidesa z udziałem osób z niepełnosprawnością w ramach polsko-grecko-portugalskiej współpracy teatralnej.
3 grudnia 2023 (niedziela) godz. 16.00 – AULA Towarzystwa Szkolnego imienia Mikołaja Reja przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego 12 w Bielsku-Białej.

WSTĘP WOLNY !!!

Przedstawienie powstało z inspiracji antyczną historią wojny trojańskiej, ale jest przede wszystkim współczesną opowieścią o losach kobiet – osób doświadczających prześladowania, przemocy i dyskryminacji – o ponadczasowym charakterze. W spektaklu występuje kilkudziesięcioosobowy międzynarodowy zespół aktorów nieprofesjonalnych i profesjonalnych, a działania sceniczne rozgrywają się w różnych konwencjach, czerpiących ze sztuki teatru lalek i żywego planu.
zwiastun „Trojanki”
Spektakl powstał w ramach projektu „D.I.V.A” współfinansowanego przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Informacje o wydarzeniu: maria@teatrgrodzki.pl
Zapraszamy!

„Trojanki” sesja filmowa

Próby „Trojanek” w Teatrze Grodzkim zakończyły się trzydniową sesją filmową 13,14 i 15 czerwca 2023. Nagrane w tych dniach w plenerze sceny z udziałem lalek, aktorów i ponad dwudziestu statystów złożą się na obrazy otwierające i zamykające przedstawienie tworzone równolegle w Polsce, Grecji i Portugalii. 

Filmowane były epizody procesji z posągami Posejdona i Ateny oraz działania kobiet trojańskich w przestrzeni średniowiecznego grodziska w Starym Bielsku, a także rozmowa bogów animowanych na tle nieba. 

Praca na planie filmowym okazała się dla uczestników bardzo ważnym i ciekawym doświadczeniem, choć konieczne było powtarzanie wielu ujęć i zsynchronizowanie działań całej grupy. 

Obecnie trwają prace związane z montażem i udźwiękowieniem materiału filmowego.

Premiera sfilmowanego przedstawienia planowana jest na 3 grudnia 2023 (Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością) we wszystkich trzech krajach partnerskich. 

Praca nad spektaklem jest częścią projektu „D.I.V.A” współfinansowanego przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Rekrutacja została zakończona

W związku z wyczerpaniem wolnych miejsc na usługi opieki wytchnieniowej w formie całodobowej w ramach programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami”– edycja 2023 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej rekrutacja została zakończona.

 

Realizator będzie kontaktował się z uczestnikami w celu uruchomienia usług.

Informacja o zakwalifikowaniu się do „opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami”– edycja 2023

W związku ze złożonymi dokumentami rekrutacyjnymi w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami”– edycja 2023 realizowanego przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” ze środków Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej informujemy o zakwalifikowaniu następujących numerów zgłoszeń do udziału w Programie:

Szósta i siódma próba „Trojanek”

Podczas szóstej próby „Trojanek” 9 czerwca 2023 wykonane zostały kostiumy do spektaklu – czarne szaty dla kobiet trojańskich wędrujących w procesji otwierającej przedstawienie i w jego końcowej scenie, rozgrywającej się tuż przed opuszczeniem Troi. Aktorzy ćwiczyli również grę w masce.

Siódma próba „Trojanek” 10 czerwca 2023 poświęcona była przede wszystkim ćwiczeniu animacji figur Posejdona i Ateny w plenerze pod kątem inscenizacji ich dialogu na początku przedstawienia.
Wykonane zostały również lalki obu bogów w uproszczonej formie – jako posągów do niesienia przez tłum podczas procesji.
Praca nad spektaklem jest częścią projektu „D.I.V.A” współfinansowanego przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Piąta próba „Trojanek”

Piąta próba „Trojanek” 31 maja 2023 poświęcona była opracowaniu szczegółowego planu działań w pierwszych obrazach widowiska, realizowanych przez Teatr Grodzki (procesja z posągami bogów i ich rozmowa). Analizowana była przede wszystkim specyfika narracji filmowej i związane z nią wymagania inscenizacyjne.

Odbyły się także próby działań z lalkami bogów w plenerze. Do animacji każdej postaci (Ateny i Posejdona) potrzebne są cztery osoby, co wymaga synchronizacji ruchu i wielokrotnego przećwiczenia poszczególnych scen.

Praca nad spektaklem jest częścią projektu „D.I.V.A” współfinansowanego przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Wydłużona rekrutcja w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami”– edycja 2023

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” informuje, że wydłuża termin naboru wniosków
w ramach Programu
Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami”– edycja 2023

Dokumenty będą przyjmowane w terminie do 09 czerwca 2023 r.

Planowany termin rozpoczęcia usług to 19 czerwca 2023 r.

Realizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu realizacji.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem : 787 953 182

SPOŁECZNY MODEL NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI – PRAKTYKI TEATRU INTEGRACYJNEGO

SPOŁECZNY MODEL NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI – PRAKTYKI TEATRU
INTEGRACYJNEGO (Social Model of Disability and Inclusive Theatre
Practices) Środa 31.05.2023 o godz. 19:00 – 20:30

Przypominamy, że kolejne warsztaty dotyczące włączających praktyk teatralnych z Vassilisem Oikonomou z Grecji odbędą się w najbliższą środę – 31.05.2023 r. – o godz. 19:00. Całość będzie tłumaczona na język polski.

Dane z linkiem do platformy:

Środa 31.05.2023 o godz. 19:00 – 20:30

WARSZTAT nr 2: https://us02web.zoom.us/j/83404858001

ID spotkania: 834 0485 8001

Tutaj znajdziesz link do sesji wideo Warsztatu 1 –

https://vimeo.com/830803366/810967db82?share=copy&fbclid=IwAR2qBWrUphrbKIgChokxDmOMui9DB4B-W4YsnMfUPIdKqO20WledG_E7bWI

Do zobaczenia w środę!