Slideshow

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

ZAPRASZAMY NA TWÓRCZE WARSZTATY ONLINE !

KIEDY?

Początek kursu: 13 września 2021
Zakończenie kursu: 1 grudnia 2021
Zajęcia w poniedziałki i środy w godzinach: 17.00-19.30
Online na platformie Zoom: https://us02web.zoom.us/j/6420624281

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ?

  • Warsztaty prowadzą fachowcy – praktycy sztuk wszelakich (głównie teatru), którzy sami pracują z różnymi grupami i potrafią się dzielić swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem.
  • Program skupia się na nauce prostych metod i ćwiczeń, które łatwo wykorzystać w rozmaitych projektach artystycznych i edukacyjnych.
  • Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne!

INFORMACJE I ZAPISY:

Maria Schejbal-Cytawa maria@teatrgrodzki.pl

GRANICE BABEL – PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

ZAPRASZAMY NA PREMIERĘ FILMU DOKUMENTALNEGO

GRANICE BABEL – PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

16 czerwca (środa) godz. 15.30    NA PLATFORMIE ZOOM !!!

Film jest zwieńczeniem czteromiesięcznych poszukiwań twórczych integracyjnej grupy artystycznej, która działała pod opieką stowarzyszenia Teatr Grodzki od lutego do czerwca 2021.

W związku z ograniczeniami, jakie wywołała pandemia koronawirusa konieczna była rezygnacja z tradycyjnej formy prowadzenia zajęć teatralnych i przestawienie się na tryb on-line. Grupę tworzyli przedstawiciele trzech narodowości – polskiej, litewskiej i białoruskiej. Pracując samodzielnie w domach i dzieląc się swoimi dokonaniami podczas wspólnych cotygodniowych sesji wirtualnych, uczestnicy przygotowali kilka teatralnych obrazów – autorskie impresje ilustrujące misję projektu w konwencji sztuki lalkarskiej.

Link do wydarzenia
https://us02web.zoom.us/j/6420624281

Zobacz zwiastun:

Spektakl powstał w ramach realizacji międzynarodowego projektu pod nazwą „RAPPORT. Sztuka dla społecznej integracji obcokrajowców” dzięki finansowemu wsparciu Komisji Europejskiej (Program Creative Europe).

                                       

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Dokument odzwierciedla jedynie stanowisko autorów i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.

Wystawa prac online „Kocham to i kropka”

Gdy rysuję, zaczynam się czuć naprawdę dobrze. Uspokajam się. Relaksuję. Cieszę się, że rysunki mi wychodzą. To moja pierwsza wystawa. Jestem naprawdę szczęśliwa i zadowolona. Rysowałam głównie zwierzęta. Czułam się przy tym taka spokojna. Rysowanie sprawia mi naprawdę ogromną przyjemność i wielką radość. Kocham to. Cieszę się, że moja praca została doceniona.
Natalia Kosińska

Prace Natalii Kosińskiej są zaskakująco dojrzałe artystycznie, aczkolwiek ich stylistyka stanowi syntezę form ideoplastycznych i fizjoplastycznych. Ich Autorka, nie posiadając wykształcenia w tym zakresie, niezwykle trafnie, w indywidualnych rozwiązaniach interpretuje formy animalistyczne, posługując się zasadniczo tylko konturem określającym kształt, a przede wszystkim multiplikowaną materią kropek, wypełniających płaszczyzny kształtów zwierząt lub tła. To rzadko spotykana zależność form i płaszczyzn, które poprzez bardzo oszczędne, wręcz minimalistyczne zróżnicowanie graficzne linii, małych punktów i większych, akcentujących wybrane elementy anatomii zwierząt zdają się kreować niepowtarzalny, abstrakcyjny świat środków wyrazu graficznego, gdzie realność dominantowych postaci przenika się z rzeczywistością kreacyjną, będącą indywidualnym kodem stylistycznym Autorki. Przestrzeń sztuki jest nieograniczona. Mogą znaleźć się w niej punktowo tworzone rysunki Aborygenów, lapidarne w syntezie grafiki Jerzego Panka oraz finezyjne i oniryczne linoryty Józefa Gielniaka, a także prace Natalii Kosińskiej.
Prof. Dr hab. Ernest Zawada

NOWE PROJEKTY EUROPEJSKIE TEATRU GRODZKIEGO

W styczniu br. rozpoczęła się realizacja dwóch międzynarodowych projektów dofinansowanych w ramach programu ERASMUS+, w których Teatr Grodzki uczestniczy jako partner. Będą one trwały dwa lata i zakończą się opracowaniem oraz popularyzacją nowych metod działania na rzecz społecznej integracji.

Projekt Story Makers – Many Voices Many Lives (Kreatorzy i kreatorki historii – wiele głosów, wiele istnień) podejmuje tematykę tak zwanego „story-makingu”, czyli tworzenia i opowiadania osobistych historii z wykorzystaniem różnych dziedzin sztuki i kreatywnego podejścia. Jest on adresowany do edukatorów i edukatorek, nauczycieli i nauczycielek, wychowawców i wychowawczyń oraz tych wszystkich, którzy/które pracują z młodzieżą i są zainteresowani/zainteresowane twórczością oraz rozwiązywaniem problemów młodych ludzi i wyrównywaniem szans.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia zostanie wydany praktyczny podręcznik prezentujący materiały dydaktyczne – dobre praktyki w dziedzinie tworzenia i opowiadania historii z zastosowaniem różnych środków ekspresji, zwłaszcza wizualnej, z obszaru teatru i nowoczesnych technologii. Powstanie również portal e-learningowy zawierający między innymi interaktywne scenariusze pozwalające użytkownikom i użytkowniczkom na udział w symulacji sytuacji z życia wziętych, a także inne narzędzia do samodzielnej nauki, testy i quizy służące utrwalaniu zdobytej wiedzy.

W projekcie, oprócz Teatru Grodzkiego, biorą udział trzy organizacje – Uniwersytet Lizboński z Portugalii, Centrum Badawczo-Edukacyjne „Synthesis” z Cypru oraz Gmina Hammersmith & Fulham w zachodnim Londynie, która jest autorem i koordynatorem inicjatywy.  

Projekt STEP UP – Międzynarodowa wspólnota edukatorów i edukatorek na rzecz promowania społecznej integracji dotyczy utworzenia międzynarodowej sieci – wspólnoty instruktorów i instruktorek pracujących z osobami dorosłymi w obszarze edukacji nieformalnej i społecznej integracji. Ich zadaniem jest zebranie, przetestowanie i upowszechnienie twórczych metod pracy, które mogą być wykorzystywane i rozwijane w środowisku osób potrzebujących wsparcia.

Główne zadania projektu to: utworzenie zbioru dobrych praktyk w dziedzinie edukacji dorosłych i ich pilotaż we wszystkich krajach partnerskich, wydanie trzech publikacji o charakterze instruktażowym oraz cykl szkoleń dla trenerów/trenerek i profesjonalistów/profesjonalistek działających w obszarze edukacji, prezentujących zdobycze projektu. Na zakończenie projektu planowane jest zorganizowanie w Atenach konferencji poświęconej upowszechnianiu osiągniętych w projekcie rezultatów

W projekcie, oprócz Teatru Grodzkiego, bierze udział pięć organizacji – z Portugalii, Hiszpanii, Węgier, Turcji i Grecji. Autorem i koordynatorem inicjatywy jest stowarzyszenie EQUAL SOCIETY z Aten.  

 

LALKI W AKCJI – PIERWSZE WARSZTATY ONLINE JUŻ ZA NAMI!

Z radością informujemy, że 17-ego lutego rozpoczęła swoją przygodę z teatrem lalek nowa grupa warsztatowa łącząca ludzi różnych narodowości. Uczestnikami pierwszych zajęć byli przedstawiciele mniejszości litewskiej w Polsce oraz osoby pochodzenia białoruskiego, rosyjskiego i polskiego.

W ciągu zaledwie półtoragodzinnego spotkania powstało dwanaście lalkowych postaci wykonanych z papieru i sznurka. Choć były budowane według tego samego schematu, każda z nich jest zupełnie inna, bo zawsze kiedy coś tworzymy, wyrażamy siebie. A przecież wszyscy jesteśmy tak niepowtarzalnie inni (mając zarazem tak wiele wspólnego) !

Lalki nie miały jeszcze okazji, by w pełni zaistnieć na naszej wirtualnej scenie, ale uczestnicy otrzymali zadanie, by je samodzielnie ożywić i przygotować krótkie sceny ruchowe, mini-przedstawienia. W najbliższą środę, 24-ego lutego, spotykamy się znowu. Będzie to czas dla naszych lalek w akcji, które pierwszy raz w życiu powiedzą coś ważnego innym lalkom i ludziom !

Maria Schejbal-Cytawa i Jolanta Kajmowicz-Sopicka
Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki
www.teatrgrodzki.pl

LALKI I PRZEDMIOTY W AKCJI – warsztaty online

LALKI I PRZEDMIOTY W AKCJI
warsztaty online / luty-kwiecień 2021
w każdą środę o godz. 15-16.30

W ramach międzynarodowego projektu „Rapport. Sztuka dla społecznej integracji obcokrajowców” http://www.teatrgrodzki.pl/rapport/ zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach teatralnych.

W wielonarodowej grupie chcemy stworzyć spektakl – prezentację multimedialną złożoną z osobistych historii uczestników. Opowiedzą je lalki wykonane samodzielnie przez osoby biorące udział w zajęciach.

Onlinowe warsztaty teatralne

W imieniu SMASHING TIMES, naszych partnerów z Irlandii zapraszamy na onlinowe warsztaty teatralne, których celem jest propagowanie idei równości. Serdecznie polecamy!

Czytaj dalej (pdf) »

LALKI I PRZEDMIOTY W AKCJI

LALKI I PRZEDMIOTY W AKCJI
warsztaty online – 18 i 25 listopada 2020
godz. 15-16.30

W ramach międzynarodowego projektu „Rapport. Sztuka dla społecznej integracji obcokrajowców” http://www.teatrgrodzki.pl/rapport/ zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach poświęconych wykorzystaniu elementów sztuki lalkarskiej w działaniach służących społecznej integracji i rozwojowi osobistemu.

PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS, jeśli interesuje Cię teatr i opowiadanie historii. Podczas zajęć nauczysz się podstaw budowy i animacji prostej lalki teatralnej, która może stać się atrakcyjnym narzędziem w edukacyjnej pracy z różnymi grupami uczestników.

Teatr lalek to teatr nie tylko dla dzieci !