Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM OBYWATELOM UKRAINY

22 grudnia 2022 r. Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki podpisało umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadania w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Zadanie polega na zapewnieniu kompleksowej pomocy osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom z rodzinami oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami z Dniepropietrowskiego Domu Dziecka Internat z Dniepro wraz z opiekunami i ich dziećmi, które w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie zostały skierowane do Zakładu Aktywności Zawodowej Ośrodek Rehabilitacyjno Szkoleniowo Wypoczynkowy w Lalikach. Zakwaterowane zostały 33 osoby z niepełnosprawnością oraz 27 osób towarzyszących

Zadanie realizowane jest w terminie 06.03.2022-30.06.2023

Dzięki zrealizowanemu zadaniu dzieci z niepełnosprawnością z Domu Dziecka z Ukrainy mają zabezpieczone potrzeby rehabilitacyjne, opiekuńcze  oraz pobytowe   w warunkach dostosowanych do ich potrzeb przez cały okres realizacji zadania w odpowiednich warunkach

 


Kalendarium wydarzeń


 

Dnia 11.03.2022r. o godzinie 4:30 po długiej, wielogodzinnej i bardzo męczącej podróży, dotarły do Zakładu Aktywności Zawodowej ORSW Laliki uciekające z objętej wojną Ukrainy niepełnosprawne dzieci z Domu Dziecka-Internat z Dniepra wraz z siedmioma opiekunkami i trójką ich dzieci. Mimo zmęczenia na ich twarzach można było dostrzec ulgę, że w końcu dojechali, że nic im już nie grozi, a w oczach widoczne było słowo „dziękuję” za nim zdołały wypowiedzieć je usta. W transporcie z autokaru do Ośrodka bardzo pomogli strażacy z OSP Laliki oraz pracownicy Ośrodka.

 


 

W dniu 05.06.2022 r. zostaliśmy zaproszeni na Integracyjny Dzień Dziecka

Kilkaset dzieci małych i dużych, sprawnych i niepełnosprawnych, polskich i ukraińskich wraz z rodzinami bawiło się wspólnie. Co prawda prognozy pogody wprowadziły znaczne zamieszanie w przygotowaniu imprezy w godzinach porannych to jednak ostatecznie wszystko przebiegło zgodnie z planem. Było wiele atrakcji, śpiewy, tańce i wspólne zabawy. Była również strefa gastro gdzie każdy mógł się posilić. Grała Kapela Góralska Holanie oraz duża grupa wolontariuszy, którzy pomagali im skorzystać z atrakcji imprezy

 


 

Dnia 29.06.2022r razem z naszymi Ukraińskimi Gośćmi skorzystaliśmy z zaproszenia na Piknik w Górach. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło w gospodarstwie agroturystycznym. Pogoda była wspaniała! Nie zabrakło dobrej zabawy i pysznego poczęstunku. Największe wrażenie zrobił na wszystkich kulig na kołach. Każdy bez wyjątku skorzystał z przejażdzki po lesie. Lekko opaleni i w cudownym humorze zakończyliśmy ten dzień po południowym powrotem do Ośrodka i pyszną kolacją.

 


 

W dniu 19.12.2022 r. w naszym Ośrodku za sprawą wspaniałych przyjaciół pojawił się Święty Mikołaj wraz ze swoją ekipą. Były paczki i była radość… Dużo uśmiechu i zabawy. Czas umilał również klaun, który wszedł w szeregi zaprzęgu Świętego Mikołaja. Dzięki niemu dzieci spróbowały wspaniałej waty cukrowej i bawiły się balonami. Śmiech i śpiew wypełniły cały Ośrodek.

 


 

W ramach współpracy z naszym Ośrodkiem Fundacja Komunikacja w okresie od 15.09.2022r do  przeprowadziła 432 godziny zajęć z czego 174 godziny to zajęcia fizjoterapeutyczne. Pozostałe to zajęcia indywidualne takie jak bajkoterapia, muzykoterapia, sensoplastyka, logosensoryka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia relaksacyjne, terapia bilteralna, aromaterapia, terapia filmem, ceramika, artterapia, logorytmika, terapia ręki, hortiterapia. Poziom terapii był indywidualny, dostosowany do wymagań zdrowotnych i możliwości dzieci. Doświadczenie terapeutyczne prowadzących zajęcia sprawiło, że dzieci z wielką przyjemnościa z nich korzystały. Po zakończonym dniu zawsze dopytywały „kiedy będzie kolejny”. Bardzo nam miło, że Fundacja Komunikacja zechciała urozmajcić pobyt naszych Gości po przez tak wartościowe formy rehabilitacji.

Wróć do poprzedniej strony