Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Potencjał tkwi w każdym z nas…

Wiele osób ma tendencje do widzenia świata w ciemnych barwach. Zamartwiamy się niepowodzeniami, traktując je jako potwierdzenie naszej niekompetencji. Nie dostrzegamy pozytywnych sygnałów płynących z otoczenia. Pytani  o nasze samopoczucie większość z nas skupi się na tym co nas boli a nie dostrzeże tego, co  działa poprawnie. Z czego wynikają nasze trudności w dostrzeganiu pozytywnej perspektywy, jasnych barw rzeczywistości i możliwości, jakie mamy przed sobą? Na to jak postrzegamy świat wpływa wiele czynników np: nasze aktualne samopoczucie,  doświadczenia z przeszłości oraz to, jakie wzorce funkcjonowania wynieśliśmy z domu. To na co jednak mamy wpływ, to nasza ocena własnych kompetencji i możliwości. Nad tym możemy pracować a zmiana  nastawienia do siebie wymiernie wpłynie na nasze sukcesy życiowe.

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”  od maja 2016 roku realizuje projekt „Rozwiń skrzydła. Daj sobie szansę na zmianę”, współfinansowany ze środków EFS, który skierowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W II edycji projektu bierze udział grupa 50 osób: bezrobotnych i niepełnosprawnych. Każda z nich przyszła do projektu z własną historią i osobistymi doświadczeniami. Łączą ich jednak wspólne oczekiwania- chęć zmiany w swoim życiu. To jak wielkie będą to przełomy i ile osoby wyniosą korzyści z udziału w projekcie zależy od nich samych.

Pani Agnieszka Masiewicz – psycholog zatrudniona w projekcie, pytana jak buduje w  uczestnikach wiarę w siebie i motywację do zmiany, podkreśla, że kluczem do sukcesu jest rozmowa  oraz uświadomienie osobie jej mocnych stron oraz dotychczasowych osiągnięć, których osoby  zwykle nie zauważają.  Psycholog podpowiada w jakim kierunku podążać ale ostateczny wybór kierunku oraz tempa zmiany zależy od samych zainteresowanych. To co jest niezbędne do zbudowania relacji z uczestnikiem to uważność na drugą osobę, akceptacja i poszanowanie jej prawa do wyboru. Osoby doświadczające kryzysów życiowych nie zawsze otrzymują należyte wsparcie otoczenia lub nie potrafią skutecznie o nie zabiegać. Świadomość, iż jest ktoś w otoczeniu, kto chce nam pomóc, pozwala im przezwyciężyć złą passę i budować proces zmiany.

Widzimy pozytywne przykłady osób,  które po latach siedzenia w domu, podejmują pracę, nawiązują nowe kontakty towarzyskie i realizują się na nowych polach. One też stanowią pozytywny punkt odniesienia, do którego warto nawiązać w rozmowie z osobą wspieraną. Gdy widzimy, że innym się udało też chcemy spróbować. Projekt powoli dobiega końca. Część osób, które brały w nim udział już podjęło pracę, wielu zawarło nowe znajomości być może przyjaźni. Nadal jednak utrzymują z nami kontakt, przychodzą porozmawiać, chcą podzielić się tym, co aktualnie dzieje się w ich życiu.  Wszystkim kibicujemy, wierząc, że  dokonujące się zmiany będą trwałe i poprawią jakość życia naszych podopiecznych.

„Rozwiń skrzydła. Daj sobie szansę na zmianę”, projekt współfinansowany ze środków EFS w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020

 

 

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony