Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Turecka kawa czyli wyjazd do Ankary dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej

W chłodne listopadowe poranki instruktorzy oraz podopieczni Stowarzyszenia Teatr Grodzki mogli skosztować prawdziwej tureckiej kawy w stolicy tego kraju – Ankarze. Dzięki projektowi DELTA >> dofinansowanemu przez Unię Europejską, program Uczenie się przez całe życie, czterech uczestników z Polski wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu edukacyjnym w tureckiej szkole zawodowej Etimesgut Halk Egitimi Merkezi >>. W dniach 7 i 8 listopada 2012 kadra oraz słuchacze organizacji z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Polski poznawali metody nauczania dorosłych w tureckiej szkole, która prowadzi zajęcia dla 1000 słuchaczy. Oprócz zwiedzania sal i pracowni, uczestnicy wzięli udział w warsztatach malowania na wodzie (EBRU) oraz tradycyjnych tańców tureckich. Był też czas na zwiedzanie stolicy Turcji Ankary – 5 milionowego miasta, w którym zachowały się zabytkowe budowle i słynne tureckie targi. Stowarzyszenie Teatr Grodzki reprezentowały: Beata Góra, Beata Moskała, Sylwia Mościcka oraz Bogumiła Poźniak.

„Zaciekawiło mnie to, że Ankara jest bardzo europejskim, nowoczesnym miastem” – mówi Beata Góra. „Bardzo mi się podobał instytut i jego elastyczne podejście do uczenia dorosłych. Godziny kursów są dostosowane do potrzeb uczestników, jest również możliwość pozostawienia dzieci pod opieką instruktora na czas zajęć. W instytucie prowadzą zarówno warsztaty uczące zawodu, jak i rozwijające zdolności artystyczne i kultywujące tradycyjne techniki rękodzieła np. malowanie na wodzie czy wykonywanie ozdób ze skóry. Są różne poziomy zaawansowania, kursy dłuższe i krótsze.”

Warto dodać, że turecki instytut edukacyjny prowadzi zajęcia bezpłatnie. Korzystają z nich głównie osoby niepracujace lub wychowujące dzieci, które chcą zdobyć nowy zawód lub umiejętności. Reprezentanci Stowarzyszenia byli pod dużym wrażeniem warsztatów artystycznych w Etimesgut Halk Egitimi Merkezi. Zakupili farby do malowania na wodzie (technika EBRU) i po powrocie poprowadzili warsztaty z tej techniki w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Jesteś potrzebny”.

„Wszystko mi się podobało” – podsumowuje wyjazd Sylwia Mościcka. „Wizyta była bardzo dobrze zorganizowana. Poznałam wspaniałych ludzi z różnych krajów.”

                                                    

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony