Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

2011

„OGRODNICY DUSZY” – TEATR GRODZKI W PUBLIKACJI FRANCUSKIEJ

Pod koniec 2011 roku ukazała się we Francji książka pod tytułem „Ogrodnicy duszy” prezentująca ciekawe, innowacyjne przedsięwzięcia podejmowane na rzecz grup zagrożonych społecznym wykluczeniem w różnych częściach świata, między innymi w Indiach, Sierra Leone, Kanadzie, Wenezueli, Kolumbii i we Francji. Wśród przedstawionych projektów znalazła się też działalność „Teatru Grodzkiego” – jedynego przedstawiciela Polski w tej publikacji.

Opis każdej organizacji skupia się wokół sylwetki wybranej osoby działającej aktywnie w swoim środowisku, w przypadku „Teatru Grodzkiego” jest to Maria Schejbal. Rozdział poświęcony naszemu Stowarzyszeniu zawiera między innymi prezentację misji i najważniejszych działań „Teatru Grodzkiego” oraz zapis wrażeń ze spektaklu „Drzewo, które umiało dawać” w wykonaniu grupy teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej „Jesteś potrzebny!”.

Autorką publikacji jest Martine Roussel-Adam, szefowa fundacji „Chemins d`Enfances” (www.cheminsdenfances.org), która w 2009 roku przyjechała do Polski specjalnie po to, by odwiedzić „Teatr Grodzki”, obejrzeć przedstawienie z udziałem osób niepełnosprawnych wspieranych przez Stowarzyszenie i opisać nasze codzienne działania. Jej książka została wydana w języku francuskim, planowana jest również publikacja po angielsku.

Les jardiniers de l’âme (Ogrodnicy Duszy) – Martine Roussel-Adam – JCLattès 2011 –  fragment.pdf >>

Bielsko-Biała-”Teatr Grodzki”-Przełamać niepełnosprawność (2010-2011) Autorka tekstu: Jolanta Koral

„Osoby niepełnosprawne, ze schorzeniami psychicznymi, trudna młodzież, leczący się uzależnieni – to dla nich i z nimi powstało ponad 10 lat temu Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”. Jego działalność nie polega jednak tylko na organizowaniu zajęć rehabilitacyjnych i readaptacyjnych, ale także na przystosowaniu podopiecznych do pracy i stworzeniu im możliwości zatrudnienia na otwartym rynku pracy.” (fragm.)
Atlas Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej-opis przypadku
atlas.ekonomiaspoleczna.pl/wspolpraca_ze_srodowiskiem_lokalnym
atlas.ekonomiaspoleczna.pl

Kurier radia BIELSKO, Nr 32 (22.12.2011), str. 2

CENTRUM BEZ BARIER
www.bielskobiala.geminipark.pl (09.12.2011)
http://bielskobiala.geminipark.pl/main/news/918#

Reportaż „Laliki” – Jan Kasia
Polskie Radio (07.12.2011)
http://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/495430,Laliki-%E2%80%93-Jan-Kasia

Relacje; Wielkie święto wolontariuszy
www.bb365.info; Tekst: Iwona Łabądź (06.12.2011)
http://www.bb365.info/wielkie-swieto-wolontariuszy,newsy,relacje,2177,0

Warto pomagać
Super-Nowa (06.12.2011)
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=22333

Bielsko-Biała łączy ludzi
TV Bielsko (29.11.2011)
http://www.tv.bielsko.biala.pl/bielsko-biala_laczy_ludzi__5178.html

Niepełnosprawny-pełnosprwany obywatel
Super-Nowa (28.11.2011)
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=22273

Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku rozstrzygnięty
Ekonomiaspoleczna.pl (18.11.2011)
http://www.ekonomiaspoleczna.pl/wiadomosc/704226.html

Centrum Handlowe Bez Barier
Centrum Handlowo – Rozrywkowe Gemini Park w Bielsku-Białej (10.11.2011)
http://bielskobiala.geminipark.pl/main/show/47

Profilaktyka uzależnień
TV Bielsko (09.11.2011)
http://www.tv.bielsko.biala.pl/profilaktyka_uzaleznien__5110.html

Spektakl na pożegnanie wakacji
Super-Nowa (28.08.2011)
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=21598

Twórcze półkolonie
powiat bielski
10:53, 26.08.2011, autor: Magda Fritz
www.radiobielsko.pl

 

Na scenie pojawią się wszyscy, którzy brali udział w półkoloniach. Jutro w domu kultury w Kozach będzie można zobaczyć musical „Nigdy nie mów nigdy”.

To efekt 2-tygodniowych półkolonii zorganizowanych przez bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”.

W zajęciach brało udział ponad 30 osób w wieku od 13 do 19 lat. „Chodziło o to, żeby się nie nudzić, a rozwijać. Teatr jest przestrzenią magiczną, która pozwala odkryć w sobie i świecie wiele rzeczy”- mówi Piotr Kostuchowski. Wśród młodzieży są talenty. „Mamy chłopaka o potencjale linoskoczka, dziewczynę o potencjale pianistki, inna- pięknie recytuje. Mógłbym tak długo jeszcze wymieniać”- mówi Kostuchowski.

Młodzież brała udział także w pracach nad scenografią. Częścią półkolonii jest także poradnik młodego teatromana, którą tworzy grupa dziennikarska. Spektakl w reżyserii Jana Chmiela powstał na podstawie tekstu Liliany Bardijewskiej „Koronki i kordonki”. Musical zostanie dwukrotnie pokazany w sobotę popołudniu w domu kultury w Kozach: o godz. 16:00 i 17:00. Wstęp jest wolny.

Twarze Bielska-Białej: Sylwia Marek ambasadorka programu Edukator

Dziennik Zachodni 13.06.2011 www.bielskobiala.naszemiasto.pl/

Przedstawiamy kolejną osobę w ramach cyklu Twarze Bielska-Białej.
Dziś Sylwia Marek.

(© JAK)

Pani Sylwia została ambasadorką programu „Edukator”, który ma pomóc osobom niepełnosprawnym podnosić swoje kwalifikacje. Pani Sylwia ma 42 lata, mieszka w Bielsku-Białej. Od 20. roku cierpi na rzadką chorobę Akromegalia.
Jest absolwentką Policealnego Technikum Informatycznego. Skończyła wiele szkoleń, zamierza kontynuować naukę języka angielskiego. Pracuje w Hutchinson Poland na stanowisku Operatora Komputerowej Bazy Danych.

Świeto małych i dużych
TV Bielsko (12.06.2011)
http://www.tv.bielsko.biala.pl/swieto_malych_i_duzych_4706.html

SUVOT. Szkoleniea ze smakiem
TV Bielsko (14,03.2011)
http://www.tv.bielsko.biala.pl/suvot_szkolenia_ze_smakiem_4468.html

Nie chcą ich zatrudniać
Bielsko-Biała
12:53, 04.03.2011, autor: Magda Fritz
www.radiobielsko.pl

 

Chcą pomóc osobom chorym psychicznie w znalezieniu pracy- bielskie stowarzyszenie „Teatr Grodzki” rozpoczęło nowy międzynarodowy projekt „Szkolenie ze smakiem”.

W Bielsku-Białej spotkali się partnerzy z Hiszpanii, Niemiec, Słowenii i Polski. Zastanawiano się jak połączyć szkolenia kucharskie z terapią teatrem. „Spróbujemy stworzyć model szkoleń zawodowych dla tych ludzi. Efektem końcowym będzie podręcznik dla trenerów i uczestników szkoleń”- mówi Agnieszka Ginko z „Teatru Grodzkiego”.Ważną częścią projektu będzie kampania informacyjna na temat zdrowia psychicznego. „Chcemy uniknąć negatywnych skojarzeń. Funkcjonuje przekonanie, że chory to wariat. A coraz więcej ludzi choruje na depresję i nerwice. Po leczeniu lub w jego trakcie, są one w stanie normalnie pracować”- mówi Agnieszka Ginko.Projekt potrwa przez rok, w trzech krajach: Hiszpanii, Niemczech i Słowenii odbywać będą się szkolenia. Część jej uczestników znajdzie potem pracę w zakładach prowadzonych przez organizacje, które realizują projekt. Strona niemiecka będzie odpowiedzialna za szkolenia kucharskie, liderem projektu jest Hiszpania. Bielszczanie będą odpowiedzialni właśnie za terapię teatrem. „Liczę, że ten projekt przyczyni się do lepszego zrozumienia, czym jest choroba psychiczna i w efekcie ułatwi chorym funkcjonowanie na rynku pracy”- mówi Mateja Kramberger ze Słowenii.

ERROR Festiwal 2010
YouTube(19.01.2011)- www.youtube.com/watch?v=ylZzqcs1OKw

Wróć do poprzedniej strony