Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

LALKI I JĘZYK MIGOWY NA FESTIWALU NAUKI W „ŻEROMSKIM”

Festiwal Nauki jest organizowany w III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej jako alternatywa dla tradycyjnych wagarów praktykowanych przez młodzież szkolną pierwszego dnia wiosny.

W tym roku, 21 marca, wśród blisko trzydziestu gości proponujących uczniom bardzo różne zajęcia, wykłady, pokazy i warsztaty znaleźli się naukowcy, artyści, sportowcy, społecznicy, absolwenci szkoły, zasłużeni profesorowie… a także reprezentacja Teatru Grodzkiego!

Lekcję języka migowego poprowadzili Adam i Urszula Pileccy działający w Teatrze Grodzkim Junior, a warsztat lalkarski – Maria Schejbal.

O udziale stowarzyszenia w Festiwalu Nauki tak pisze Barbara Wesołowska, która pracuje zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum, i która zaprosiła nas do uczestnictwa w tej ciekawej imprezie:

W ramach Festiwalu Nauki gościliśmy przedstawicieli Teatru Grodzkiego. Poprowadzili oni ciekawą lekcję języka migowego dla dzieci z naszej szkoły podstawowej oraz warsztaty lalkarskie, które przyciągnęły sporą grupę uczniów ze wszystkich poziomów nauczania. Dobrą stroną obu zajęć było zaktywizowanie uczestników, którzy pod koniec lekcji języka migowego potrafili przeliterować swoje imiona, a nawet migać całe wyrazy! Młodsze dzieci bez jakichkolwiek oporów przyswajały nowe znaki języka migowego, bawiąc się nimi jeszcze długo po zakończeniu zajęć.

Podobnie podczas warsztatów tworzenia lalek uczestnicy mieli nie tylko okazję obserwować , jak z arkusza szarego papieru i kawałka sznurka rodzi się postać, ale każdy z nich taką lalkę według instrukcji prowadzącej pani Marii Schejbal wykonał. Na początku w ramach przygotowania materiału odbyło się wielkie mięcie i targanie arkuszy papieru , które dało niesamowity efekt dźwiękowy (burzy? huraganu?). Powoli z tego pozornie destrukcyjnego procesu zaczęły się wyłaniać głowy, ręce, nogi wreszcie całe postacie, które w drugiej części zajęć nabrały indywidualnych cech dzięki próbie ich animowania pod okiem instruktorki.

Zajęcia zostały entuzjastycznie przyjęte przez uczniów o plastycznych i teatralnych zainteresowaniach oraz wyzwoliły w dzieciach i młodzieży moc kreatywnego myślenia. Niektóre lalki zamieszkały w naszej bibliotece, inne znalazły dom u ich twórców, którzy nie potrafili się z nimi rozstać.

Jeszcze raz dziękujemy za przybycie na nasz Festiwal!
http://zeromski3lo.edu.pl/lo3/wydarzenia

 

We cannot display this gallery

 

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony