Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Kurs Grundtviga w Goreme – Teatr Grodzki w Turcji

W dniach 7-12 kwietnia 2014 w tureckim miasteczku Goreme w sercu Kapadocji miał miejsce międzynarodowy warsztat teatralny zorganizowany i prowadzony przez Marię Schejbal i Krzysztofa Tusiewicza. Wzięli w nim udział edukatorzy z Irlandii, Austrii i Islandii oraz lokalna społeczność turecka. Zajęcia prowadzone były w bardzo różnych punktach, tak by uczestnicy mieli możliwość bliskiego kontaktu z miejscowymi tradycjami, kulturą i codziennym życiem. Do celów teatralnych zostały zaadaptowane między innymi: sala w popularnym wśród turystów barze „Fat Boys”, hotelowy taras czy sklep z dywanami urządzony w dawnym karawanseraju. Jedna z sesji warsztatowych miała też miejsce w plenerze.

Tematem przewodnim kursu była sztuka opowiadania obrazem i wykorzystanie elementów teatru lalek w różnorodnych programach edukacyjnych. Uczestnicy samodzielnie wykonywali proste figury z szarego papieru i uczyli się je animować. Eksperymentowali również z innymi materiałami (folia malarska) i przedmiotami znalezionymi w najbliższym otoczeniu. W ciągu zaledwie trzech dni intensywnej pracy powstały cztery etiudy – sceniczne opowieści bez słów podejmujące zagadnienia i problemy ważne dla osób biorących udział w warsztacie. Zostały one pokazane 10 kwietnia w szkole podstawowej w Nevşehir, wywołując entuzjastyczne reakcje dziecięcej widowni i żywe zainteresowanie kadry pedagogicznej.

Warsztat został zorganizowany jako międzynarodowy Kurs Grundtviga w ramach dawnego programu Komisji Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony