Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Światowy Tydzień Międzywyznaniowej Harmonii

W ramach obchodów Tygodnia (1-7 lutego 2014 r.) przedstawiciele Teatru Grodzkiego – Maria Schejbal i Piotr Kostuchowski poprowadzili warsztat bibliodramatyczny zorganizowany przez Polską Fundację Sufich im. Dżelaladdina Rumiego ( www.sufi.org.pl ) oraz Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Warsztat miał miejsce 2 lutego w siedzibie UKSW w Warszawie i wzięła w nim udział grupa trenerów i edukatorów zainteresowanych edukacją międzykulturową i dialogiem międzyreligijnym. Głosy uczestników zajęć potwierdzają siłę i przydatność bibliodramatycznego doświadczenia w refleksji nad różnorodnością kulturową i religijną współczesnego świata.
„Warsztat prowokował do myślenia, argumentacji, autoanalizy, zadawania sobie trudnych pytań”.
„Te warsztaty bardzo otwierają na myślenie o religijności i sensie życia, na chęć poznania innych kultur, ich kolorytu, na dialog z innymi kulturami”.
„Propozycje ćwiczeń absolutnie do wykorzystania w pracy z różnymi grupami. Bardzo ciekawe podejście do tekstu i do działań praktycznych, które daje wielość interpretacji, przemyśleń, skojarzeń i zmusza do kreatywnej i głębszej refleksji”.
„Bardzo dziękuję za wspaniały warsztat. Był dla mnie bardzo, bardzo inspirujący i rozwojowy – do tej pory „jestem w myśleniu” o nim”.

W październiku 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło inicjatywę obchodów “Światowego Tygodnia Międzyreligijnej Harmonii” co roku w pierwszym tygodniu lutego. Inicjatywę przedstawił Jego Wysokość Król Abdullah II w imieniu Haszemickiego Królestwa Jordanii i 29 innych państw popierających – Albanii, Azerbejdżanu, Bahrajnu, Bangladeszu, Kostaryki, Republiki Dominikany, Egiptu, Salwadoru, Gruzji, Gwatemali, Gujany, Hondurasu, Kazachstanu, Kuwejtu, Liberii, Libii, Mauritiusa, Maroka, Omanu, Paragwaju, Kataru, Federacji Rosyjskiej, Arabii Saudyjskiej, Tanzanii, Tunezji, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Urugwaju i Jemenu.

BSA Teatr Grodzki włączył się w obchody Tygodnia po raz pierwszy, kontynuując działania projektu „BASICS-Bibliodrama jako sposób edukacji międzykulturowej osób dorosłych” – w ramach realizowanej obecnie inicjatywy „ARTES – Sztuka wspomagająca edukację i integrację społeczną”.

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony