Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

TEATR NASZYCH MARZEŃ TO TEATR INTEGRACJI!

Już 23 czerwca z radością zapraszamy na otwarcie jedynego w swoim rodzaju ośrodka amatorskiego ruchu teatralnego, czyli TEATRU INTEGRACJI

W programie wydarzenia, pomiędzy 9:00 a 17:00, każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż odbędą się m.in.:

  • warsztat dla edukatorów i trenerów „Popełniając błędy, uczysz się”, prowadzący Pascal La Delfa oraz Monica Gocilli z Oltre le Parole (Włochy),
  • panel dyskusyjny “Instruktor teatru społecznego – misja i wyzwania”,

a także specjalność Teatru Grodzkiego – spektakle zaangażowane społecznie: Warsztat Terapii Zajęciowej: „My i świat”, Grupa seniorów “Oj tam, Oj tam”, Teatr Grodzki Senior „Moja podróż zaczyna się tutaj”, Teatr Grodzki Junior: „Koniec Świata”.

Dodatkową atrakcją dla uczestników wydarzenia będzie interesująca gra terenowa pt. “Co ma teatr wspólnego z ekonomią społeczną?” dla 4-osobowych zespołów. W ramach gry przewidziano nagrody. Nie zabraknie również pokazu ratownictwa medycznego, pyszności z teatralnej kuchni, warsztatów śpiewu oraz innych gier i zabaw dla dzieci i dorosłych.

Czym jest Teatr Integracji?

TEATR INTEGRACJI to miejsce w samym sercu Bielska-Białej przy ul. Sempołowskiej 13. Mieści się w dawnym budynku fabryki sukna. Chcemy, aby Teatr Integracji stał się ośrodkiem amatorskiego ruchu teatralnego, z prawdziwą, profesjonalnie wyposażoną sceną teatralną i widownią oraz funkcjonalnym zapleczem, bez barier architektonicznych dla aktorów i widzów. Teatr ma być dostępny dla naszych podopiecznych, zwłaszcza osób z niepełnosprawnością, ludzi, dla których los nie był łaskawy, jak również dla społeczności lokalnej i osób działających w amatorskim ruchu teatralnym z całej Polski.

Jak to się działo?

Budowa, a właściwie odbudowa tego niezwykłego miejsca rozpoczęła się w 2015 r. W tamtym czasie były to ruiny, z powybijanymi szybami i drzewami rosnącymi na dachu, a do środka strach było wejść. Był budynek i  były marzenia i właśnie te marzenia krok po kroku od 2015 r. realizowaliśmy. Rozpoczęły się zbiórki publiczne, zbiórki poprzez platformy crowdfundingowe, kiermasze, wydarzenia, z których przychód przekazywany był na odbudowę tego miejsca. Ten wysiłek się opłacił, gdyż dzięki zebranym środkom udało się zrobić nowy dach. A tabliczkę “Zakaz Wstępu – grozi zawaleniem”, zamieniono na tabliczkę “Uwaga! Plac Budowy”. Kolejny przełomowy moment to 2019 r., gdy dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rozpoczęto prace wykończeniowe obiektu (etap drugi projektu rewitalizacji), które doprowadziły do długo wyczekiwanego oddania budynku do użytku.

Budowę Teatru wspierało wiele znanych osób, w tym również Marta Fox – poetka i powieściopisarka. Pani Marta znakomicie rozumie formułę naszego Teatru, który potrafi zmieniać nawet najbardziej dramatyczne ludzkie scenariusze.

“Najbardziej zafascynowana jestem terapeutyczną rolą teatru, która daje możliwość wyrażania i doświadczania siebie takim, jakim chciałoby się być, co w realnym świecie, z różnych powodów, nie zawsze jest możliwe.

Teatr pozwala dotrzeć do wewnętrznych przeżyć i człowiek staje się aktorem w dramacie własnego życia. W teatrze można zmierzyć się ze swoimi słabościami i odkryć pragnienia i talenty. W teatrze człowiek może na wielu płaszczyznach tworzyć siebie na nowo, przekraczając własne granice.”

Tego wspólnie z Panią Martą Fox życzymy wszystkim, którzy będą mieli okazję prezentować się na naszej scenie.

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony