Slideshow

logo Fundusze Europejskie,Rzeczpospolita Polska,Śląskie.,Unia Europejskia

Kim jesteśmy?

Jak pomagamy?

Jak możesz pomóc?

Z życia Zakładu Aktywności Zawodowej.

Rozpoczynamy cykl artykułów przybliżających działalność naszego ZAZ-u, który od piętnastu lat zapewnia zatrudnienie osobom  z niepełnosprawnościami.

O misji Zakładu Introligatorsko-Drukarskiego w Bielsku-Białej tak mówi jego dyrektor Marcin Słonka.

Zakład Aktywności Zawodowej zajmuje bardzo ważne miejsce w moim życiu. Tutaj spotkałem wspaniałych ludzi, którzy pokazują mi, jak ważna w życiu jest relacja z drugim człowiekiem. Uwrażliwienie na potrzeby innych, a przede wszystkim zaangażowanie w to, co się robi. Tutaj nie ma miejsca na improwizację czy też przypadkowość. Każdy pracownik ma konkretne zadanie do wykonania. Każdy pracownik jest dla mnie bardzo ważny – nie przez to jakie kompetencje posiada, ale ze względu na to, jakim jest człowiekiem. Bardzo często jest to determinowane historią życia, trudnościami, ale także radościami z dnia codziennego. Zakład zatrudnia 50 osób w tym 10 osób personelu rehabilitacyjnego. Podzieleni jesteśmy na dwie zmiany oraz trzy działy, z których każdy ma do wykonania określone zadania.

Nasz ZAZ posiada profil produkcyjno-usługowy, a w jego strukturze działają trzy pracownie.

  1. Pracownia introligatorska zajmuje się produkcją wszelkiego rodzaju opakowań z papieru i tektury oraz kartek i zaproszeń okolicznościowych. Wykonuje również profesjonalne usługi introligatorskie dla biur i agencji reklamowych, a także prace w zakresie klejenia, szycia, nacinania, składkowania, oprawiania, foliowania, laminowania wydrukowanych materiałów. Ponadto realizuje zlecenia nietypowe, na przykład fotoalbumy, kalendarze, złocenie, produkcję etykiet.
  2. Pracownia drukarska, zgodnie ze swoją nazwą, zajmuje się drukiem, między innymi: materiałów biurowych, wizytówek, papierów firmowych, folderów i teczek reklamowych, plakatów, akcydensów, książek, czasopism i gazet. Wykonuje też druki prestiżowe – dyplomy, certyfikaty, bilety, druki ścisłego zarachowania, recepty.
  3. Pracownia studia komputerowego jest odpowiedzialna za skład i przygotowanie do druku materiałów powierzonych, skanowanie
    i reprodukcję zdjęć oraz grafik, opracowanie graficzne projektów.

Zakład wykorzystuje cztery zasadnicze techniki drukarstwa:

  • sitodruk,
  • offset,
  • druk cyfrowy,
  • druk UV.

Zastosowanie techniki introligatorskiej w połączeniu z parkiem maszynowym drukarni pozwala na profesjonalną realizację prawie wszystkich poligraficznych zleceń. Także tak zwanych „zleceń od jednego egzemplarza”. Oznacza to, że Zakład nie narzuca klientowi minimalnego opłacalnego nakładu zlecenia, które ten może złożyć. Jednocześnie klient ma możliwość uczestniczenia w poszczególnych procesach drukarskich, co eliminuje potencjalne błędy. Jest to istotne, zwłaszcza gdy chodzi o druki o szczególnym znaczeniu – unikatowe, prestiżowe lub wykonywane tradycyjnymi, ręcznymi technikami. To również propozycja dla klientów oczekujących wyjątkowych walorów artystycznych i estetycznych druków.

Zakład oferuje możliwość druku w większych formatach, druku wypukłego lub na takich podłożach jak: plastik, marmur, ceramika, stal, a także specjalistyczne wycinanie liter, map, planów zadrukowanych na papierze.

Zakład Introligatorsko-Drukarski w Bielsku-Białej jest na etapie wdrażania  certyfikatu łańcucha pochodzenia produktu papierniczego.Co to jest certyfikat FSC? Napiszemy o tym w kolejnym artykule.

Przeglądaj inne posty:

Wróć do poprzedniej strony